Brukarstwo szydłowiec

Brukarstwo

W sektorze budownictwa można napotkać takie pojęcie jak brukarstwo. Co w sumie symbolizuje to fraza? Nim dowiemy się czym jest brukarstwo, warto odpowiedzieć na pytanie czym jest właściwie bruk. Mianowicie bruk to po prostu nawierzchnia ulicy, chodnika bądź placu. Utwardzona jest ona dzięki ciasno przylegającym do siebie kamieniom bądź kostkom. Znając termin bruk, można w tej chwili z łatwością odpowiedzieć na pytanie czym jest brukarstwo. Jest to jedna z domen kwalifikowanych do przemysłu budowlanego, a konkretnie do sekcji drogownictwa. Brukarstwo trudni się wykończeniami drogowymi. Zawodem zatrudnionym w sekcji brukarstwa jest brukarz. Osoba zatrudniona na takie stanowisko odpowiedzialna jest w szczególności za wszelkie roboty drogowe. Do obowiązków brukarza należą między innymi prace takie jak: rozbieranie, brukowania a także naprawianie nawierzchni dróg, ulic, placów, przejazdów skarp bądź chodników. Brukarz odpowiedzialny jest także za kreowanie kostki brukowej w wyżej wyszczególnionych miejscach. Przed przystąpieniem do kreowania kostki, wypada przygotować powierzchnię. Powinno się wygładzić posadzkę, a samą nawierzchnię kładzie się na przygotowanej przedtem podbudowie składającej się z piasku i tłucznia.
              Jednym z podstawowych artykułów korzystnych w brukarstwie jest kostka brukowa. Ma ona przeróżny kaliber i układ. Może być zrealizowana z takiego tworzywa jak: obrobiony kamień, ceramika, beton bądź kamień polny. W przypadku obrobionego kamienia mamy do czynienia z kostką granitową czy też bazaltową. Jeśli rozchodzi się o ceramikę, używana jest ona w cegle klinkierowej. Beton jest mieszany, aby powstała z niego kostka betonowa, a kamień polny da się również spotkać pod nazwą tzw. kocich łbów. Kamień polny użytkowany był mniej więcej do lat 50. Był to tani materiał a przy tym łatwo dostępny, jednak jego nieregularny kształt wywoływał nierówną nawierzchnię i stanowczo utrudniało to na przykład jazdę autem.
              jeżeli tylko chodzi o kostki brukowe, są one przeważnie używane we dzisiejszych czasach. Robione z mieszaniny betonu, wykonywane są one metodą wibroprasowania. Taka kostka produkowana jest w rozmaitych grubościach, w zależności od tego, w którym miejscu ma być kładziona. W przypadku nieobciążonych chodników stosuje się grubość 4 cm, a na nawierzchniach, gdzie jest spory ruch stosuje się grubość już 10 cm.


Możliwość komentowania jest wyłączona.