Posadzki brwinów

Pompy ciepła.

Pompy ciepła to wyraźnie przebój, ale również przyszłość minionych lat, jeżeli chodzi o nagrzewanie budynków. Bezsprzecznie z roku na rok, taki model ogrzewania mieszkania pozyskuje coraz to większą renomę.
Jest to połączone przede wszystkim z rosnącym zaangażowaniem w ochronę środowiska, wymaganiami Unii Europejskiej narzucanymi na nasz kraj, jeśli chodzi o emisję spalin. Co chwilę więcej ludzi potrzebuje troszczyć się o ekologię odchodząc od sztampowych, złośliwych dla natury źródeł ogrzewania jakimi są piece na węgiel, czy drzewo.
Powinno się zaznaczyć, że pompy ciepła to inwestycja na lata. Jej jednorazowy wydatek oscyluje w granicach kilkudziesięciu tysięcy, tymczasem koszt zakupu w porównaniu do innych metod ogrzewania zwraca się po około 10 latach.
Pompy ciepła mogą mieć formę gruntowych pomp ciepła bądź powietrznych. Pierwsza możliwość jest droższa, tymczasem jej zamontowanie zapewnia biegłość pracy. Przy powietrznych pompach ciepła, warto liczyć się z tym, że w trakcie wielkich mrozów w zimie, sprzęt może nie pracować tak, jak powinien. Jest do powiązane z dodatkową obsługą a także kosztami.
Pompy ciepła to zapewne komfort a przy tym komfort. Są praktycznie bezobsługowe, wypada jedynie pamiętać o ich stosownym a także regularnym serwisie. Nie potrzeba używać węgle, drzewa, lub wybierać popiołu jak w rutynowych źródłach ogrzewania. Ceny ogrzewania korzystając z pompy ciepła nie przewyższają 2500 – 3000 złotych w skali roku. Naturalnie opłaty uzależnione są od typu pompy, jej stosownego wykorzystywania, ilości mieszkańców przebywających w budynku, czy też powierzchni budynku.
Warto podkreślić to, że pompy ciepła to wyjście kompletnie ekologiczne, w związku z tym można liczyć na ponadplanowe dopłaty od krajowych organów trudniących się ochroną środowiska. Niejednokrotnie koszt takiej dopłaty wynosi 30% kosztów zakupu a także montażu sprzętu. 
Coraz częściej pompy ciepła wypierają inne formy ogrzewania, w tym gazowe. Ze względu na małe koszty opłat, relatywnie długi czas pracy (przyjmuje się, że sprzęt może służyć 20 lat), wygodę oraz komfort ich użytkowania. 
Powinno się również nadmienić, że decydując się na inwestycje w pompy ciepła, powinno się wcześniej mieć wyjątkowe przyzwolenia na ich przyłączenie. Planując budowę budynku, powinno się zawrzeć w projekcie budynku zamysł instalacji tego rodzaju urządzenia.


Możliwość komentowania jest wyłączona.