Posadzki ostrów

Pompy ciepła.

Pompy ciepła to stanowczo hit, ale też przyszłość ostatnich lat, jeśli chodzi o nagrzewanie domów. Niewątpliwie z roku na rok, taki typ ogrzewania mieszkania pozyskuje coraz większą popularność.
Jest to scalone zwłaszcza z rosnącym zaangażowaniem w ochronę środowiska, wymaganiami Unii Europejskiej narzucanymi na nasz kraj, jeżeli chodzi o emisję spalin. Coraz to więcej ludzi potrzebuje troszczyć się o ekologię odchodząc od rutynowych, złych dla natury źródeł ogrzewania którymi są piece na węgiel, lub drzewo.
Trzeba zaznaczyć, że pompy ciepła to inwestycja na lata. Jej jednorazowy wydatek oscyluje w granicach kilkudziesięciu tysięcy, tymczasem koszt zakupu w zestawieniu do innych metod ogrzewania oddaje się po mniej więcej 10 latach.
Pompy ciepła mogą mieć formę gruntowych pomp ciepła bądź powietrznych. Pierwsza wersja jest droższa, natomiast jej zainstalowanie umożliwia sprawność działania. Przy powietrznych pompach ciepła, trzeba liczyć się z tym, że w czasie dużych mrozów w zimie, sprzęt może nie pracować tak, jak musi. Jest do połączone z dodatkową obsługą oraz wydatkami.
Pompy ciepła to bez wątpienia wygoda i komfort. Są właściwie bezobsługowe, wypada tylko i wyłącznie pamiętać o ich odpowiednim i systematycznym serwisie. Nie potrzeba stosować węgle, drzewa, czy wybierać popiołu jak w tradycyjnych źródłach ogrzewania. Ceny ogrzewania użytkując z pompy ciepła nie przewyższają 2500 – 3000 złotych w skali roku. Istotnie wydatki uzależnione są od modelu pompy, jej należytego wykorzystywania, ilości mieszkańców przebywających w domku, bądź powierzchni budynku.
Powinno się podkreślić to, że pompy ciepła to wyjście całkowicie ekologiczne, w związku z tym można liczyć na szczególne dopłaty od krajowych organów trudniących się ochroną środowiska. Niejednokrotnie koszt takiej dotacji wynosi 30% kosztów zakupu a także montażu sprzętu. 
Co chwilę częściej pompy ciepła wypierają inne formy ogrzewania, w tym gazowe. Przez wzgląd na niskie wydatki opłat, względnie długi czas działania (przyjmuje się, że urządzenie może posłużyć 20 lat), komfort a przy tym komfort ich użytkowania. 
Wypada dodatkowo wspomnieć, że decydując się na inwestycje w pompy ciepła, wypada wcześniej mieć specjalne pozwolenia na ich przyłączenie. Planując budowę domku, trzeba zawrzeć w projekcie budynku zamysł instalacji tego rodzaju sprzętu.


Możliwość komentowania jest wyłączona.